انواع گل ارکیده با عکس

انواع گل ارکیده با عکس

گل ارکیده، با ظاهری فریبنده و رنگ‌های چشم نواز، یکی از محبوب ترین گل‌ها در جهان است. این گل زیبا، در فرهنگ‌های مختلف، نمادی از عشق، زیبایی، ظرافت، و کمال است. ارکیده‌ها قدمتی دیرینه دارند و فسیل‌های آنها نشان می‌دهد که حدود 80 میلیون سال پیش وجود داشته‌اند. تا کنون بیش از 25000 گونه از ارکیده در سراسر جهان شناسایی شده است. گل ارکیده به دلیل ظرافت و پیچیدگی در ساختار گلبرگ‌ها و تنوع رنگی شگفت انگیزش، به عنوان “ملکه گل‌ها” شناخته می‌شود. من شایان مامندی هستم و در این مقاله از فروشگاه اینترنتی مجنونی کنار شما خواهم بود با بررسی انواع گل ارکیده در ایران.

مطالبی که در این مقاله بررسی خواهد شد شامل انواع گل ارکیده مصنوعی و طبیعی، انواع گل ارکیده آپارتمانی و … همراه با عکس و معرفی خواهد بود البته در ابتدا به بررسی قدمت گل ارکیده و انواع رنگ آن خواهیم پرداخت و سپس به سراغ انواع گل ارکیده خواهیم رفت. با من همراه باشید و در هر بخش که دچار سوال یا ابهامی شدید از قسمت نظرات مطرح کنید تا سریعا پاسخ دهیم.

آشنایی با قدمت گل ارکیده

همانطور که در بخش قبل اشاره شد، ارکیده‌ها قدمتی دیرینه دارند و فسیل‌های آنها نشان می‌دهد که حدود 80 میلیون سال پیش وجود داشته‌اند. این گل‌ها در دوران مزوزوئیک، زمانی که دایناسورها بر زمین حکمفرمایی می‌کردند، تکامل یافته‌اند. اولین بار در قرن 18 میلادی بود که اروپایی‌ها با گل ارکیده آشنا شدند. در آن زمان، این گل‌ها به عنوان گیاهان عجیب و غریب و کمیاب شناخته می‌شدند و به دلیل زیبایی شان، مورد توجه ثروتمندان و اشراف قرار گرفتند. امروزه، بیش از 25000 گونه گل ارکیده در سراسر جهان وجود دارد. این گل‌ها در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری رشد می‌کنند و در رنگ‌ها، اندازه‌ها و اشکال مختلفی یافت می شوند.

گل ارکیده نماد چه چیزی است؟

گل ارکیده در هر فرهنگ و ملت نماد عناوین متفاوتی است؛ نماد گل ارکیده را در سه بخش کلی، بر اساس رنگ و بر اساس هر فرهنگ می‌توان به‌صورت زیر مشخص کرد:

نماد گل ارکیده در حالت کلی:

 • عشق: گل ارکیده به طور کلی نماد عشق، شیدایی، و تمایل است.
 • زیبایی: ظرافت و تنوع رنگی این گل، آن را به نمادی از زیبایی، ظرافت، و کمال تبدیل کرده است.
 • تجمل: در گذشته، گل ارکیده به دلیل کمیاب بودن، نمادی از تجمل و ثروت بود.
 • باروری: در برخی فرهنگ‌ها، گل ارکیده نماد باروری و تولید مثل است.

هر رنگ گل ارکیده نماد چیست؟

 • سفید: نماد پاکی، معصومیت، و معنویت
 • بنفش: نماد احترام، وفاداری، و تجمل
 • صورتی: نماد شادی، لطافت، و زنانگی
 • قرمز: نماد عشق، شور و اشتیاق
 • زرد: نماد دوستی، شادی، و خوشبختی
 • نارنجی: نماد خلاقیت، شور و هیجان

گل ارکیده در هر فرهنگ نماد چیست؟

 • نماد گل ارکیده در فرهنگ ایرانی: نماد عشق، لطافت، و زنانگی.
 • نماد گل ارکیده در فرهنگ چینی: نماد باروری، خوش‌شانسی، و ثروت.
 • نماد گل ارکیده در فرهنگ یونانی: نماد قدرت و شجاعت.
 • نماد گل ارکیده در فرهنگ هندی: نماد پاکی، معنویت، و کمال.
 • نماد گل ارکیده در فرهنگ آفریقایی: نماد باروری، زندگی، و امید.
 • نماد گل ارکیده در فرهنگ اروپایی: نماد عشق، زیبایی، و تجمل.
 • نماد گل ارکیده در فرهنگ ژاپنی: نماد پاکی و ظرافت.

خب دوستان عزیزم تا اینجا مطالب عمومی که درباره گل ارکیده باید می‌دانستید را بررسی کردیم، در ادامه به سراغ موضوع اصلی مقاله یعنی انواع گل ارکیده مصنوعی، طبیعی و آپارتمانی همراه با عکس خواهیم رفت تا با زیبایی این نوع گل از نزدیک آشنا شوید. اما دوست خوبم قبل از ادامه قصد دارم از شما دعوت کنم که سایر مقالات وبلاگ مجنونی را از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید که اطلاعات به شدت مفیدی را در زمینه گل و گیاه به‌صورت رایگان و کاربردی تقدیم حضور شما عزیزان کرده‌ایم:

 1. گلدان مناسب گل ارکیده مصنوعی 
 2. گل لمسی چیست؟
 3. گل ارغوان نماد چیست؟
 4. گل مصنوعی بخریم یا طبیعی؟
 5. گل مصنوعی شیک از کجا بخرم؟
 6. گل مصنوعی برای دکوراسیون منزل
 7. جدیدترین مدل گل و گلدان کنار سالنی با قیمت
 8. چیدمان گل ارکیده مصنوعی در گلدان
 9. مدل گل و گلدان مصنوعی رومیزی
 10. روش شستشوی گل مصنوعی در منزل
 11. طرز مراقبت از گل مصنوعی

انواع گل ارکیده طبیعی، مصنوعی و آپارتمانی

یادتان باشد هر نوع گل ارکیده طبیعی، به‌صورت مصنوعی نیز وجود دارد و به همین دلیل این دو نوع را از همدیگر تفکیک نمی‌کنیم. در قالب یک دسته‌بندی کلی می‌توان انواع گل ارکیده را به‌دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 • گل ارکیده پرنسس رقصنده یا اونسیدیوم (Oncidium)
 • گل ارکیده پروانه‌ای یا فالانوپسیس (Phalaenopsis)
 • گل ارکیده خوشه‌ای یا دندروبیوم (Dendrobium)
 • گل ارکیده قایقی یا سیمبیدیوم (Cymbidium)
 • گل ارکیده دمپایی بانو یا پافل (Paphiopedilum)
 • گل ارکیده کامبریا (Cambria)
 • گل ارکیده میلتونیا (miltiniopsis)
 • گل ارکیده کاتلیا (Cattleya)
 • گل ارکیده وندا (Vanda)
 • گل ارکیده اپیدندروم (Epidendrum)
 • گل ارکیده لئوناتوس (Laelia)

در ادامه تمامی 11 مدل فوق از گل ارکیده را همراه با تصویر و توضیحات مربوطه بررسی خواهیم کرد.

گل ارکیده پرنسس رقصنده یا اونسیدیوم

اسم انواع ارکیده

گل ارکیده پرنسس رقصنده که با نام اونسیدیوم نیز شناخته می‌شود، به دلیل گل‌های کوچک و رنگارنگ و ساقه‌های آویزان، ظاهری زیبا و چشم‌نواز دارد. این نوع ارکیده در رنگ‌های مختلفی مانند زرد، نارنجی، قرمز، بنفش و سفید وجود دارد. اونسیدیوم به دلیل نگهداری آسان و گلدهی زیاد، یکی از محبوب‌ترین انوع گل‌های ارکیده برای آپارتمان‌ها است.

اگر دنبال خرید گل ارکیده مصنوعی با بهترین کیفیت و قیمت هستید توصیه می‌کنم حتما سری به محصولات در فروشگاه اینترنتی گل مصنوعی زیر بزنید که بهترین مدل‌ها از انواع گل ارکیده مصنوعی را در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم:

گل ارکیده پروانه‌ای یا فالانوپسیس

انواع گل ارکیده فالانوپسیس

گل ارکیده پروانه‌ای که با نام فالانوپسیس نیز شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین و زیباترین گل‌های ارکیده در جهان است. این گل به دلیل گل‌های شبیه به پروانه و رنگ‌های متنوع، مورد علاقه بسیاری از افراد است.

گل ارکیده خوشه‌ای یا دندروبیوم

انواع ارکیده دندروبیوم

گل ارکیده خوشه‌ای که با نام دندروبیوم نیز شناخته می‌شود، از جمله ارکیده‌های محبوب و زیبا است که به دلیل گل‌های کوچک و خوشه‌ای و تنوع رنگی بالا، مورد علاقه بسیاری از افراد است.

گل ارکیده قایقی یا سیمبیدیوم

انواع گل های ارکیده زیبا

گل ارکیده قایقی که با نام سیمبیدیوم نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین و مقاوم‌ترین گل‌های ارکیده است. این گل به دلیل گل‌های درشت و معطر و ماندگاری بالا، در ایران محبوبیت زیادی دارد. ارکیده‌های قایقی بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند. قدمت پرورش این گل‌ها به بیش از 2000 سال پیش می‌رسد. در چین باستان، از ارکیده‌های قایقی به عنوان نماد ثروت و خوشبختی استفاده می‌شد.

گل ارکیده دمپایی بانو یا پافل

انواع گل ارکیده در ایران

گل ارکیده دمپایی بانو که با نام پافل نیز شناخته می‌شود، به دلیل شکل منحصر به فرد و رنگ‌های جذابش، یکی از محبوب‌ترین گل‌های ارکیده در جهان است. این گل به دلیل نگهداری آسان و نیازهای نوری کم، برای آپارتمان‌ها و مکان‌های کم نور مناسب است. ارکیده‌های دمپایی بانو بومی مناطق گرمسیری آسیا هستند. قدمت پرورش این گل‌ها به بیش از 1000 سال پیش می‌رسد. در چین باستان، از ارکیده‌های دمپایی بانو به عنوان نماد عشق و وفاداری استفاده می‌شد.

گل ارکیده کامبریا

انواع گل ارکیده شاپرکی

گل ارکیده کامبریا که با نام یولستکرا نیز شناخته می‌شود، یک نوع ارکیده هیبریدی است که از ترکیب ارکیده‌های مختلف از سراسر جهان به وجود آمده است. این گل به دلیل تنوع رنگی، اندازه و شکل گل‌ها، و همچنین نگهداری آسان، به یکی از محبوب‌ترین گل‌های ارکیده تبدیل شده است.

گل ارکیده میلتونیا

معرفی انواع ارکیده

گل ارکیده میلتونیا که با نام میلتُنیا نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین و خاص‌ترین گل‌های ارکیده است. این گل به دلیل گل‌های درشت و معطر و رنگ‌های متنوع و شادش، در بین دوستداران گل و گیاه محبوبیت زیادی دارد. ارکیده‌های میلتونیا بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی هستند. قدمت پرورش این گل‌ها به بیش از 200 سال پیش می‌رسد.

گل ارکیده کاتلیا

انواع ارکیده کاتلیا

ارکیده کاتلیا با نام علمی Cattleya، یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین انواع ارکیده در جهان است. این گل به دلیل زیبایی و ظرافت، تنوع رنگ و عطر دل‌انگیز، به “ملکه ارکیده‌ها” معروف شده است. کاتلیاها بومی مناطق گرمسیری آمریکای مرکزی و جنوبی هستند؛ گل ارکیده کاتلیا یک گل زیبا و خاص است که می‌تواند به زیبایی دکوراسیون منزل شما اضافه کند.

گل ارکیده وندا

انواع گل ارکیده مصنوعی

ارکیده وندا با نام علمی Vanda، یکی از زیباترین و خاص‌ترین انواع ارکیده در جهان است. این گل به دلیل گل‌های درشت و معطر، رنگ‌های متنوع و شاد، و ریشه‌های هوایی جذابش، به “رقصنده ارکیده‌ها” معروف شده است.

گل ارکیده اپیدندروم

عکس انواع ارکیده

ارکیده اپیدندروم با نام علمی Epidendrum، یکی از متنوع‌ترین و سازگارترین انواع ارکیده در جهان است. این گل به دلیل تنوع رنگ و شکل گل‌ها، نیازهای نوری کم و نگهداری آسان، برای افراد مبتدی و باتجربه مناسب است. اپیدندروم‌ها بومی مناطق گرمسیری سراسر جهان هستند که اولین بار در قرن 18 توسط کاشفان اروپایی کشف و به اروپا معرفی شدند و از آن زمان به دلیل تنوع و زیبایی، به یکی از محبوب‌ترین گل‌های ارکیده در جهان تبدیل شده‌اند.

گل ارکیده لئوناتوس

انواع گل ارکیده آپارتمانی

گل ارکیده لئوناتوس (Cattleya leopoldii) که با نام‌های ارکیده لاغر و ارکیده پاییزی نیز شناخته می‌شود، یک گونه از ارکیده‌های اپیفیتی (پیچ‌دار) است که بومی برزیل است. این گل به دلیل گل‌های زیبا و معطر خود که در فصل پاییز شکوفه می‌دهند، به عنوان یک گیاه آپارتمانی محبوب شناخته می‌شود.

انواع گل ارکیده آپارتمانی

تا به اینجا به بررسی 11 نوع گل ارکیده پرداختیم؛ اگر قصد دارید از بین آنها، گل ارکیده مناسب آپارتمان را انتخاب کنید، پیشنهاد ما برای شما گل‌های ارکیده زیر می‌باشد:

 • گل ارکیده پروانه‌ای یا فالانوپسیس
 • گل ارکیده خوشه‌ای یا دندروبیوم
 • گل ارکیده دمپایی بانو یا پافل
 • گل ارکیده کامبریا
 • گل ارکیده کاتلیا
 • گل ارکیده وند

دوستان خوبم به پایان مقاله انواع گل ارکیده با عکس رسیدیم و امیدوارم اطلاعاتی که در اختیارتان قرار دادیم برای شما عزیزان مفید بوده باشد؛ برای دسترسی به سایر بخش‌های سایت توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

0
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.