پیپ و فواید و مضرات استفاده از آن

پیپ و فواید و مضرات استفاده از آن

پیپ چیست؟

پیپ وسیله ایست مخصوص که برای کشیدن تنباکو ساخته شده است ، مثل قلیان و سیگار اجزای تشکیل دهنده پیپ : کاسه حفره دار برای قراردادن تنباکو ؛ و یک دسته چوبی که در اخر به یک دهانگیر پلاستیکی متصل می شود ؛ است. پیپ ها هم با ماشین ساخته می شود و هم دست ، پیپ های دست سایز ارزش بالاتری دارند . کشیدن پیپ از زمان های خیلی دور رواج داشته و اولین بار در اوایل قرن شانزدهم میلادی به وسیله سید محمد امین قوچانی از اروپا وارد ایران شد و در ایران به شکل چپق ایرانی رواج یافت .داستان و روایت دیگری نیز برای وارد شدن پیپ به ایران است که پیپ اروپایی توسط پرتقالی‌ها در سال ۹۱۳ هجری قمری وارد ایران شده و پیپ به چپق در ایران تغییر کرده است.

قسمت چوبی پیپ خوب باید از چوبی ساخته شده باید که طول عمر زیادی داشته باشد ،حداقل پنجاه ساله باشد. فقط با بالا رفتن سن چوب هست که ریشه به اندازه کافی فشرده می‌شود ، و به اندازه کافی به در برابر حرارت و مایعات ساخت شده از سوختن توتون در پیپ مقاوم می‌شود. پس هرچه چوب قدیمی تر و سن بیشتری داشته باید در برار حرارت سوختن توتون مقاوم تر است. یکی از راه های شناسایی طول عمر چول رگه های روی چوب است، این طرح های روی چوب با چشم هم قابل تشخیص است هرچه خطوط به هم نزدیک تر باشد سن چوب بیشتر است.

آب بندی کردن پیپ و شروع استفاده از آن:

این سوالی است که ممکن است خیلی از شما دوستان داشته باشید از یک پیپ می توان در طول روز چند بار استفاده کرد؟

اگر شما محصولی از یک کمپانی معروف و یک پیپ اورجینال خریداری کرده اید توجه داشته باشید که آنها قابلیت استفاده حداکثر 15 الی 20 بار در هفته را دارند .تقریبا بصورت میانگین روزی دوبار! البته مطمئنا اگر در یک روز حتی 5 بار نیز استفاده کنید ضرری به پیپ شما نخواهد رسید و پیپ شما خراب نمی شود ولی دود آن به دلیل خیس شدن آتشگاه  پیپ ارزشی ندارد  و معمولا طعمی تلخ را تجربه خواهید کرد، به همین دلیل کسانی که از پیپ استفاده می کنند معمولا چند پیپ دارند.

پس اگر شما از آن دسته افرادی هستید که به صورت مداوم روزی چهار بار یا بیشتر از پیپ خود استفاده میکنید و پیپ میکشید، حتما چند پیپ با کیفیت مقبول و از برندهای معتبر تهیه کنید.

 

شروع کار با پیپ:

کشیدن پیپ نسبت به سیگار کشیدن و دیگر وسایل اسموک نیاز به وسایل و ابزار و تکنیک های خاصی دارد و بسیاری از این تکنیک ها نیاز به آموزش دارد و بدون دانستن این تکنیک ها قادر به استفاده از پیپ نیستید. علاوه بر نیاز به وجود پیپ به کبریت مخصوص و یا فندک مخصوص (که مستقیما روی اتشگاه قرار گیرد و دهانه پیپ را نسوزاند) ,کیف مخصوص پیپ برای نگهداری و حفاظت بهتر از پیپ و پیپ پاک کن برای پاک کردن محفظه پیپ و جلوگیری از گرفتگی پیپ و ابزار پیپ برای پر و خالی کردن پیپ نیاز دارد.

قبل از شروع به استفاده از پیپ باید توتون تهیه کنید: توتون در برند های مختلف و بسته بندی های در بازار موجود است ، نکته مهم در نگهداری توتون پیپ این است که خشک نشود و برای اینکه خشک نشود باید در یک محفظه ی بسته مثل قوطی فلزی یا شیشه ای درب دار نگهداری شود. البته بیشتر کیف های اورجینال پیپ داخلشون جایی برای نگهداری توتون نیز دارند و همچنین کیف های جداگانه در بازار و همچنین فروشگاه زیباباکس موجود است که داخل آن با پارچه ای مخصوص روکش شده تا هوا به داخل آن نفوذ نکند. سعی کنید توتون با رایحه ی خوبی تهیه کنید تا برای اطرافیانتان لذت بخش باشد.

پر کردن پیپ سه مرحله دارد به اینصورت که پیپ را با توتون پر می کنید به طوری که کمی بیرون بماند سپس آن را با استفاده از کوبه پیپ که معمولا در ابزار پیپ هست به آرامی می کوبید دوباره پیپ را پر کنید و باز کمی محکم تر توتون را بکوبید یک بار دیگر پیپ را پر کنید و محکمتر بکوبید  بعد از انجام این سه مرحله پیپ شما از توتون پر شده و آماده روشن کردن می باشد.

چگونه پیپ را روشن کنیم؟

روشن کردن پیپ هم مثل پر کردن سه مرحله دارد ، دو شعله اول یا دو آتش اول که توتون میگیرد نقش مهمی در خوب روشن شدن و خوب روشن ماندن پیپ شما دارند ، از کبریت و یا فندک مخصوص پیپ استفاده کنید چون فندک معمولی به احتمال زیاد لبه پیپ شما را خواهد سوزاند و به پیپ شما آسیب می رساند . فندک پیپ شعله بر خلاف فندک معمولی شعله منحنی دارد .شعله را به آرامی و فاصله کم بالای توتون نگه دارید همزمان پک می زنید وقتی توتونهای بالایی شروع به سوختن کردن و بالا آمدند شعله را کنارببرید سپس توتون را به آرامی بکوبید و یکبار دیگر این عمل را انجام دهید ، در آخر شعله را به آرامی دور پیپ حرکت دهید تا همه سطح  توتون را روشن کند و هم زمان آرام پک بزنید ، پیپ شما آماده است .

نظرات شما

قالب ووکامرس